“Bir kimsede azim olmazsa bilgisi ölüdür. Bilgiye yaşam veren azimdir. ” Von Goethe

Google İsminin Hikâyesi

Amerikalı matematikçi Edward Kasner, 100 sıfırlı sayıya bir isim bulmaya çalışırken henüz bebek olan yeğeni Milton Sirotta’ya bu sayının yazılı olduğu bir kağıdı gösteriyor ve “bu ne?” diyor. e tabi bebe kendi dilinden bir isim uydurup gogol gibi birşey diyor. gel zaman git zaman “Googol” terimi , Kasner’in “Mathematics and the Imagination” isimli kitabında da popülerleşiyor. google’ı yaratanlar da hani birçok sonuç çıkacak, “gooooooooooooooooooogle” diye uzayıp gidecek diye bu ismi veriyorlar sitelerine.

googlLEStanford üniversitesi matematik bölümünde okuyan Sergey Brin ve Larry Page öğrencilik yıllarında bu okulda tanışıp birbiriyle arkadaş oldular. İki arkadaş oldukça iyi anlaşıyorlardı. Onların ortak bir noktaları da derslerden aldıkları notların yüksekliğiydi. Okul arkadaşları ayrılmaz ikiliye iki kafadar dahi diyorlardı. Bir gün bu iki samimi arkadaş konuşuyorlardı.

“Biliyormusun Sergey ne düşünüyorum? Okulu bitirince birlikte iş kuralım. Beraberce birçok şeyi başarırız ne dersin?”

“Haklısın Larry seninle aynı fikirdeyim…”

Nihayet okul bitti. Yeni mezun iki mühendis sektörde boşluk olan bir işi yapmak istediler. İnternette o sıralar arama motorları yetersizdi. Bu alan oldukça cazipti. Âmâ 2 gencin finansı sağlayacak yeterli birikimleri yoktu.

İki zeki adam bize kim yardımcı olur diye konuşurlarken? Akıllarına çok parlak bir fikir geldi. Kendileri gibi Stanford mezunu olan, Amerikalı bir işadamına gitmek… Bu adam varlıklı ve bilişim sektörünün öncülerinden Andy Becholsheim’di.

Ona projemizi anlatalım, şansımızı deneyelim anlatmakla ne kaybederiz? Diye kendi aralarında fikir yürüten iki arkadaş soluğu ünlü iş adamının evinde aldılar. Fakat defalarca ona ulaşamadılar.

Bir gün iki genç umutsuzca yine Mr. Becholsheim’ı sorarlarken arkalarından gelen bir ses buyurun benim dedi. Şaşırdılar günlerdir konuşmak için çabaladıkları adamın karşılarındaydılar. Fırsatı değerlendirip 15 dakika boyunca nefes almadan anlattılar.

“Bitti mi?”

Gençler elleri boş döneceklerini anlayıp, üzgün bir yüz ifadesiyle;

“Evet, efendim bitti!” dediler.

Mr.Becheolsheim sözü aldı: “Konuşmalarınız bana çok inandırıcı geldi. Şimdi size 100.000 dolarlık bir çek imzalıyorum haydi gerçekleştirin söylediklerinizi!”

Çok sevinerek işe koyulan işe koyulan iki genç ilk olarak kendileri de matematikçi oldukları için, dâhi bir matematikçinin anısına; onun bulduğu googol adında karar kıldılar. Daha sonra siteyi goolplex diye adlandırmak onlara daha hoş geldi. Daha sonra ise telaffuzdaki zorluk nedeniyle google olarak değiştirilen site günümüzde bir numaralı internet arama motorudur.

||||| Like It 1 Beğen |||||