Besleyici ve dengeli beslenmeyle çocuklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Büyüyen küçük bedenlerin özel vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır. Araştırmalar dengeli ve sağlıklı beslenen çocukların yaşıtlarından daha zeki olduğunu da gösteriyor. Özellikle her çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için yemesi gereken 10 önemli yiyecek var. 

Yumurta 

İçeriğindeki proteinden dolayı süper gıda olan yumurta, çok faydalıdır. Proteinden başka yumurta, çocuklar için gerekli bir düzineden fazla vitamin ve mineralle dolu. Ayrıca A, D, E ve B grubu vitaminlerini önemli oranda içeren yumurta, içinde bulunan kolin sayesinde beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynuyor. Yumurtayı sarısı katı hale gelmeden değişik şekillerde pişirebilirsiniz, çocuğunuz hangi şekilde seviyorsa onu uygulayın. Rafadan veya tavada yapın ama sarısı mutlaka sıvı kalsın.

Tatlı Patates 

Büyük bir besin kaynağı olan tatlı patatesin tadı da çok güzel. Bu sağlıklı ve lezzetli sebze, potasyum, C vitamini, lif, folat, A vitamini, kalsiyum ve demir içeriyor. Dünyadaki en besleyici yiyeceklerden biri olan tatlı patates, şeker hastaları için de iyi bir seçenek, çünkü kan şekerini dengelemeye yardım ediyor.

Brokoli 

Bilindiği gibi lifle dolu olan brokoli, gelişmekte olan çocuklar için en iyi gıdalardan birisi. Brokoli aynı zamanda vitamin ve mineral deposu. Çocuğunuzun görmesine ve hücre hasarından korunmasına yardım ediyor. Brokoliyi çiğ yiyerek çocuğunuz alması gereken tüm besinleri kazanıyor. Eğer çocuğunuz brokoli sevmiyorsa, gizlice yemeklerine katabilirsiniz. Ya da brokoliyi az yağlı salataya ve dip soslara ekleyebilirsiniz çocuklarınıza bu sebzeyi sevdirebilirsiniz.

Tam Tahıllar 

Ekmekte, krakerlerde ve yulaflı kahvaltılıklarda bulunan tam tahıllı yiyecekleri çocuklar sever. Bu gıdalar folik asit, çinko, demir ve B vitamini bakımından zengindir. Ayrıca bazıları D vitamini ve kalsiyum ile de zenginleştirilmiştir. Kalp hastalığına karşı şimdiden çocuklarınıza tam tahıllı yemekleri vermeye başlayın. Ancak, doymamış yağ yani trans yağ içeren krakerlerden uzak durun.

Yoğurt 

Peynir gibi, yoğurdu da çocuklarınıza severek yedirebilirsiniz. Yoğurdun her porsiyonu kalsiyum, protein, karbonhidrat, B vitamini, çinko ve fosfor içeriyor. Canlı aktif kültür bulunan yoğurtlar ise bağışıklık sistemini destekliyor ve bağırsak sağlığını yükseltiyor. Tüm doğal yoğurtlara taze meyve katarak daha fazla besin değeri sağlayabilirsiniz. Çocuklarınız için başka bir alternatif olarak, yoğurda meyve suyu katarak buzlukta dondurup dondurma yapabilirsiniz. Yoğurdu evde yapmalısınız. Hazır yoğurtlar kıvam verici maddeler ve antibiyotik içerebilir.

Peynir 

 Peynir çocuklar için süper bir yiyecektir, çünkü çocuklar peyniri çok sever. Kalsiyum, protein ve B12 vitamini bakımından zengin olan peynir, kemik oluşumunda çok önemli bir mineral olan fosfor içeriyor. Ayrıca, araştırmalar yemeklerden sonra peynir yemenin diş çürüklerini önlediğini gösterdi. Çocuklarınıza peynirli sandviç yapabilir, peyniri sağlıklı bir çorba ya da salatanın içinde sunabilirsiniz.

Balık 

Çocuklarınızın protein, niasin, B vitaminleri, demir ve çinko ihtiyacını mevsim balıkları yedirerek giderebilirsiniz. Omega 3 yağ asitleri içeren balık, beyin gelişimine yardım ediyor ve kalp sağlığını koruyor. Balık çorbası, balıklı milföy böreği, balık pizzası gibi birçok farklı seçenek deneyebilirsiniz.

Yaban Mersini 

Yetişkinler ve çocuklar için, yaban mersini vücut için en besleyici süper gıdalardan biridir. Potasyum, C vitamini, lif, karbonhidrat ve antioksidanlar içeren yaban mersini taze olarak her çocuğun beslenmesinde olması gereken bir besindir. Tatlı olduğu için çocuklar tarafından sevilen meyveyi, yoğurda, tahıl gevreğine ya da yulafa ezmesine ekleyebilirsiniz. Yaban mersini yüksek C vitamini içeriği ile çocuklarınızın hastalıklardan korunmalarında faydalıdır.

Sığır Eti 

Protein, B vitaminleri, niasin, çinko ve demir içeren sığır etinde, yumurta gibi beyin gelişimini sağlayan kolin de bulunuyor. Yağ ve kolesterol bakımından yetişkinlerin fazla yemekten kaçınması gereken et, küçük çocukların beyin ve vücut gelişimleri için oldukça faydalı. Dengeli bir yemek için eti sebze yemekleriyle birlikte verebilirsiniz.

Süt 

Kalsiyum ve fosfor, sağlıklı kemik gelişimi için gerekli iki mineraldir. Süt, protein, enerji yakıtı olan karbonhidrat, A vitamini ve magnezyum ile kemikleriniz için faydalı diğer mineraller içeriyor. Tam yağlı pastörize süt çocuklar için iyidir, hatta bulabiliyorsanız açık sütü güzelce karıştırırarak birkaç taşım kaynatarak verebilirsiniz. Sütten evde yoğurt mayalarsanız bu faydalarına ek olarak doğal probiyotiklerde eklenir.

Çocuklarımızın sağlıklı büyümesi için bu besinlerden her gün yemelerinde dikkat edelim. Bu 10 besin dışında da tabii ki çok faydalı yiyecekler var, özellikle kuruyemişler gibi.. 

 Çocuklarımızın tabaklarını olabildiğince renklendirirsek hem yemek yemek daha eğlenceli olur, hem de dengeli beslenmiş olurlar.  

*Yeşil Anne
||||| Like It 0 Beğen |||||