Merhaba arkadaşlar, ben sizlerin severek yediği yiyeceklerden biriyim. Üstelik sadece siz insanlar değil, birçok hayvan da beni severek yer. Çizgi filmlerde sincapların yuvalarına depoladığı, kargaların havadan yere atıp parçaladıktan sonra afiyetle yedikleri yemiş benim. Müsaade ederseniz, beni daha yakından tanımanız için size biraz kendimden bahsedeyim.

En dış kısmımda koyu yeşil renkte, etli bir bölüm bulunur. Aman dikkat! Beni bu hâlimle tutmaya çalışırsanız elinizi boyarım. Zaten yeşil renkteki dış kabuğumdan boya hammaddesi olarak faydalanılır. Elde edilen boya, iplikleri kahverengiye boyamak için kullanılır. Aklınızda bulunsun, yeşil kabuğum çatlayıp yarıldığı zaman, bilin ki olgunlaştım demektir. Yeşil kabuğumun altında iki parçalı, sert ve odunsu bir kabuk daha yer alır. Nihayet sert kabuğun içinde de “ceviz içi” olarak adlandırdığınız, beyaz renkli, yağlı tohum bulunur. Dört parçadan oluşan ceviz içinin dışında ince ve sağlam bir zar vardır. Ben tazeyken sarı olan bu zar, kuruduğumda kahverengiye döner. Beni taze olarak yemek isterseniz dışımdaki bu acı zarı soysanız iyi edersiniz. Ne kadar taze isem o kadar lezzetli olurum. Bir yıl kadar beklemişsem tadım biraz acımsı olur. Bol miktarda vitamin ve mineral içeririm. Diyebilirim ki bu özelliğimle birçok vitamin hapından çok daha üstünüm. Aynı zamanda güçlü bir protein kaynağı olduğum için sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıyım.

1 kilogramım neredeyse 10 kilogram tavuk eti ya da 14 kilogram patates kadar enerji verir. İçimde ortalama olarak yüzde % 65-70 oranında yağ bulunur. Bendeki bu zararsız, doymamış yağ asitleri sebebiyle kalp ve damar sağlığı açısından çok faydalıyım. Kolesterolü olanlara ve şeker hastalarına da iyi gelirim. Ayrıca pek çok hastalığın tedavisi için tıpta ve eczacılıkta kullanılırım. Büyümenizi hızlandırırım ve zekânızı geliştiririm.

Eveet, şimdi sizi çok şaşırtacak bir bilgi vereceğim. Gözleriniz yerinden fırlayabilir. Aman dikkat! Gözlerinizin yerinden fırlamaması için ellerinizle gözlerinizi sıkı sıkıya kapatın. Hazır mısınız? Dışımdaki yeşil kabuk, kafa derinize; onun altındaki sert kabuk, kafatasınıza; meyvemi kaplayan ince zar, beyninizi kaplayan zara; meyvem de tıpatıp beyninize benzer. Beyninizin küçültülmüş bir modeli olan ben, meyveler arasında gümüş elementi bulunduran tek meyveyim. Beyniniz ise yürüttüğü elektronik vazifeler açısından gümüşe ihtiyaç duyan tek organınızdır.

Artık beni daha iyi tanıdığınıza göre gönül rahatlığıyla size veda edebilirim. Zaten pek çok yerde karşınıza çıkmaya devam edeceğim. Tatlılarda, keklerde, çöreklerde, yemeklerde ve kuruyemişçilerin dükkanlarını süsleyen cevizli sucuklarda buluşmak üzere… Hoşçakalın!

*Ahmet GÜNEŞ
||||| Like It 0 Beğen |||||